1

Téma: Záruka na opravu

Dobrý den,dnes mi opravoval opravař(soukromník) elektrickou troubu,konkrétně výměna spodního topního tělesa.Když jsem se ho zeptal,jak dlouho mám na to záruku mi odpovědel,že záruku mám jenom 3 měsíce.Je to nové topné těleso žádné starší,tak by se chtěl zeptat,jestli jeho postup je správny,když mi řekl že delší záruku mi nemůže dát. Za odpověď předem děkuji.

2 Naposledy upravil: voyager (31-03-2009 16:41:45)

Re: Záruka na opravu

Vážení přátelé,
nedávno jsem absolvoval seminář pořádaný Sdružením na ochranu spotřebitelů na téma Smlouva o dílo (provední opravy věci).
Pro nás byla zajímavou otázka záruky na placenou opravu. Podle přednášejícího právníka se placená oprava dá zařadit do dvou možných šuplíků.
1) Oprava deklarovaná jako Smlouva o opravě věci se všemi formálními a věcnými náležitostmi zejména:
     - zadání zákazníkem jako oprava (např. Televizoru), vlastní výkon sestávájící z analýzy závady, vytipování vadných dílů, výměny dílů, testování, dlouhodobého zkoušení.
Toto vše musí být velice důsledně opsáno do vyúčtování opravy. Je-li toto splněno, je záruka na opravu 3 měsíční, bez ohledu na to, že byly použity díly.
2) Oprava deklarovaná jako "nákup náhradního dílu s montáží" bez dalšího rozvádění. V tomto případě je záruka 24 měsíců.
Jinak řečeno, při vhodně formulovaných dokladech lze dávat  záruku jen 3 měsíční.
Stejný princip, tedy popis opravy se znaky opravování na rozdíl od dodání náhradního dílu s montáží, se uplatňuje u záručních oprav tedy u "záruky na záruku".

Příjemný den přeje
Vladimír Doležal

3

Re: Záruka na opravu

Je to přesně tak. Jednoduchý příklad:

Když do servisu přijmu televizor na opravu - zákazník uvede závadu kterou přístroj vykazuje a chce ji odstranit (například nejde obraz), pak provádím opravu přístroje a i kdybych do toho dával jakkoliv drahý díl, zkrátka bez ohledu na jeho cenu je záruční lhůta na opravu 3 měsíce. To že použiji kvalïtní NOVÝ díl je pochopitelně samozřejmost, to se zárukou nijak nesouvisí.
Obdobně u té trouby, opravář provedl opravu přístroje (trouba nehřála) při které vyměnil topné těleso a záruka je 3 měsíce.

V době kdy se hojně dovážely individuálně televizory ze zahraničí a zákazník si přál upravit televizor pro příjem českého zvuku, v takovém případě pokud jsem napsal "úprava přístroje - montáž směšovače" byla záruka 24 měsíců. Příkladů by se dalo najít jistě víc, zkrátka byl to nákup dílu s montáží. Přístroj nebyl opraven ale upraven, v tom je rozdíl.

**** Petr ****